Print pagePDF pageEmail page

Lai Ziemassvētku ballīšu laiks būtu piepildīts un neaprobežotos vien ar ēšanu, dzejoļu skaitīšanu un dāvanu saņemšanu/pasniegšanu, vajadzīgas visādas aktivitātes. Kā īpaši piemērota atrakcija šim laikam ir nākotnes pareģošana.

Laiks starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu ir mazliet maģisks, kad ikviens kaut ko klusībā vēlas un cer, ka ar nākamo gadu viss mainīsies. Ikviens tic brīnumiem un, kas svarīgi, tie arī mēdz notikt.

1. Simboliski izvēlas dažādus nelielus priekšmetus, tik, cik būs cilvēku.  Ietin tos mazos sainīšos vai ieliek grozā, pārklātā ar kādu auduma gabalu un tad katram dod izvilkt neskatoties.

Piemēram:

atslēga – jauns auto, jauns mājoklis, jauns darbs

dzijas pavediens – ceļš, ceļojumi

ķiploks – veselības jautājumi

pipari – par daudz runāsi lieku, nepatikšanas

gredzens – jaunas attiecības, laulības

nauda – nauda

Skaidrojumus pats sacer, tie var būt nenopietni un smieklīgi un nav uztverami pārlieku nopietni.

2. Nākotnes pareģošanai var izmantot, piemēram, dažādas garšvielu paciņas – tās maksā pārdesmit centu un būs kā papildus balva par piedalīšanos. Pūdercukurs, citronskābe, kanēlis, raugs, pipari utt., atliek vien piefantazēt ko katrs varētu nozīmēt.

3. Nākotnes pareģošanai var izmantot senās latviešu zīmes. Nenopietns, toties izsmeļošs zīmju skaidrojums meklējams šeit : Zīlēšana

Zīmes var ar cukura glazūru uzzīmēt uz piparkūkām, vai vienkārši uzzīmēt uz nelielām lapiņām, salocīt un dot katram izvilkt savu.

Spēles:

viesus sasēdina aplī, izvēlas vienu, kuram aizsien acis, pārējie pa to laiku samainās vietām. Tas, kuram acis aizsietas, iesēžas kādam no dalībniekiem klēpī un liek vai nu rukšķēt kā sivēnam, vai ņaudēt kā kaķim un mēģina uzminēt, kam klēpī iesēdies. Ja uzmin, mainās vietām.

Viesi joprojām sēž aplī, vienam aizsietas acis un viņš, pienākot kādam no dalībniekiem, saņem viņa roku un tad mēģina uzminēt, kā roka tā ir. Ja uzmin, mainās vietām.

Lielā grozā vai kastē saliek dažādus apģērba gabalus – kreklus, cepures, svārkus, krūšturus utt. Viens no dalībniekiem ir dīdžejs – regulē mūziku. Visi dalībnieki jautrā solī riņķo ap kasti un, kolīdz mūzika apstājas, tā paķer pirmo, kas pagadās pa rokai un velk mugurā. Tā reizes 5 (attiecīgi apģērba gabaliem jābūt diezgan lielā skaitā). Pēc tam taisa kopbildi un izvēlas vakara modeli, kurš saņem balvu (mandarīnu, piparkūku utt.)

Viesus sadala divās komandās. Katrā komandā vienam vīrietim uzvelk kreklu (klasisko, ar pogām) un cimdus. Tad dod signālu un katra komanda, visādi atbalstot un uzmundrinot, cenšas panākt, lai vīrietis atpogā visas pogas pirmais, attiecīgi uzvarot.

Viesus atkal sadala komandās un katrai iedod pa tualetes papīra rullim – vienas dziesmas garumā katrai no komandām viens biedrs jāpārvērš par mūmiju, ietinot to papīrā – kura mūmija smukāka, tā komanda uzvarējusi.

Lai Ziemassvētku izklaides izdotos, nepieciešama neliela iepriekšēja sagatavošanās, nevajag to atlikt uz pēdējo brīdi un, ieliekot šajā procesā mazliet izdomas, vakars izdosies jautrs un ciemiņiem interesants.

Attēls: twoguineapigs.com.au