Print pagePDF pageEmail page

Kad starp saulainām un karstām jūlija dienām gadās kāda lietaina un apmākusies, to var veltīt aromātiskai un praktiskai nodarbei – vārīt zemeņu ievārījumu.

Zemeņu ievārījumam izvēlas vidējas ogas, galvenais, lai tās nav bojātas, noskalo un noņem kauslapiņas. Ja gatavo ar parasto cukuru, tad uz 1 kg ogu ņem nepilnu 1 kg cukura, ja ar dansuker, tad skatās pēc norādījumiem uz paciņas.

Ogas saber katlā, pārber ar cukuru un atstāj uz kādu laiku, lai sasulojas. Vāra uz nelielas uguns apm.20 min.

Ogas var gan sagriezt mazākos gabaliņos, tad ievārījums būs viendabīgāks, gan mēģināt ogas nesaspiest un tad tas būs ar veselām ogām.

Vārot zemeņu ievārījumu, visu laiku jāstāv klāt, jo tas ceļas uz augšu, tāpēc jāregulē uguns intensitāte un ik pa laikam jānosmeļ radušās putas. Putas var sakrāt lielā glāzē, pārliet ar aukstu ūdeni un būs brīnišķīga zemeņu limonāde.

Karstu ievārījumu sapilda burciņās un aizvāko, atstāj atdzist.

Uzglabā vēsumā.

Zemeņu ievārījumu gatavo tad, kad esi saēdies svaigas ogas – cilvēkam gadā esot jāapēd 3-4 kg zemeņu. 150-200g zemeņu nodrošina ikdienas C vitamīna normu. 100g dārza zemeņu satur tikai 40-50 kaloriju, jo 90% no visas zemenes ir ūdens. Pateicoties augstajam dzelzs saturam, zemenes veicina asinsriti. Kalcija un fosfora savienojumi labvēlīgi iedarbojas uz organismu, paaugstinot cilvēka darba spējas un izturību. Pastāv uzskats, ka svaigas zemenes ārstē grūtsirdību. Tās izmantojamas nieru un aknu slimību, podagras, cukura diabēta un hipertonijas ārstēšanā. Tā kā zemenēs ir augsts joda saturs, tās īpaši ieteicamas vēža un elpošanas ceļu slimību slimniekiem.

Attēli no  Andrew Beeston un dizajnmenza.blogspot.com