Print pagePDF pageEmail page

Tomāti želejā ir tik garšīgi un grūti pateikt, kas garšo vairāk – paši tomāti, sīpoli vai želeja.

Iesākumā var uztaisīt 6 puslitra burciņas un tad jau, ja vieta ledusskapī atļauj un iznākums apmierina, taisīt vēl un vēl. Augusta beigas, kad tomātu raža ir pilnbriedā un cenas viszemākās, tam ir pats īstākais laiks.

Tomātus izvēlas palielus, stingrus, gatavus un ”miltainus”. Importa tomāti tiek novākti zaļi un pēc tam tiek nogatavināti, tiem trūkst smaržas un tie ir ūdeņaini, tāpēc priekšroka dodama Latvijā audzētajiem.

Vajadzēs:

  • apm. 2kg tomātu
  • apm. 1kg sīpolu
  • 1 pac. želatīna
  • sāls, cukurs, etiķis, lauru lapas, pipari

Tomātiem izgriež serdes galu un sagriež pabiezās ripās. Sīpolus nomizo, tad arī sagriež ripās, apm. 3-5mm biezās. Griež veselu sīpolu, to uz pusēm nepārgriežot. Gan tomātu, gan sīpolu daudzumu skatās pēc situācijas – uz 1 puslitru burciņu jārēķinās ar vismaz vienu tomātu un sīpolu.

Šajā receptē tiek izmantots Santa Maria želatīns un pārējā marināde piemērota vienas paciņas izmantošanai. Pietiks 6 puslitra burciņām.

Katliņā ielej 1,2l ūdens. Pieber 3 ēd.k. sāls, 5 ēd.k. cukura un uzvāra.

Kamēr tas viss vārās, glāzē ieber želatīnu un pārlej ar 200 gr.auksta ūdens, izmaisa un atstāj uz 5 min.

Tad cukura-sāls ūdenim pievieno 10 ēd.k. 9% etiķa un karsta ūdens peldē izšķīdināto želatīnu.

Burciņās ieliek pa lauru lapai, 3-4 smaržīgos piparus un pāris melnos piparus un tad jau kārtām tomātu ripas, sīpolu ripas. Burkas piepilda līdz augšai un pārlej ar marinādi.

Pasterizē 20 min.

Pēc izņemšanas un vāciņu aizgriešanas, burciņas apgriež ar kājām gaisā. Kad atdzisušas, liek ledusskapī.

Tomāti satur folijskābi un organisko dzelzi. Bagātīgais kālija sāls daudzums stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, stabilizē sirds ritmu, tādējādi mazinot infarkta risku, uztur tonusu, tāpēc tomātus iesaka regulāri lietot uzturā sirds slimniekiem un arī sirds slimību profilaksei. Tomāti satur laimes hormonu serotonīnu, kas vairo enerģiju un labsajūtu. Uztura zinātnieki rekomendē tomātus izmantot dažādās ārstnieciskās diētās, jo tie satur maz kaloriju, stabilizē holesterīna līmeni, mazina svaru utt.

 

 

 

 

 

 

 

Lai izdodas!

Foto: avida-dolars.blogspot.commodernfarmer.com