Print pagePDF pageEmail page

Mēs veselu dienu pavadām kopā un es jūtos kā septītajās debesīs. Bet nākamajā dienā viņš neatbild uz zvaniem – un mani pārņem trauksme, naids, izmisums. Kas tā ir – mīlestība vai atkarība?

Emocionālās atkarības attīstība atgādina krišanu dziļā bedrē: jums liekas, ka viss ir kārtībā, ka jūsu dzīve ir tāda pati kā iepriekš, bet jūs nepamanāt momentu, kad viss mainās. Jūsu dzīve piepildās ar trauksmi, nervozu uzbudinājumu, slimīgām fantāzijām. Jūsu pasaules uztvere tiek izkropļota un tās centrā nonāk iemīļotā intereses. Ja partnerim ir noslieces uz manipulēšanu un psiholoģisku vampīrismu, tādas attiecības var pārvērsties katastrofā.

Jūs jūtat, ka nespējat dzīvot bez viņa

Atkarība – tā ir vajadzība pēc kaut kā, kas, kā jums šķiet, aizpildīs vakuumu jūsu dzīvē. Kad jūtat, ka esat vientuļš un varat paļauties tikai uz sevi un ka kāds tad pastieps glābšanas virvi – kāds, kurš spēs uzklausīt jūs, palīdzēt, kuram pilnībā uzticaties. Bet mīlestība nav vajadzība. Veselīgas abpusējas jūtas ir iespējamas vien starp diviem pašpietiekamiem cilvēkiem.

Cilvēkam ar noslieci uz atkarību nepiemīt skaidra sevis identifikācija un personīgo robežu: ‘’Es – esmu es’’. Tā vietā viņš domā: ‘’Es nezinu, kas esmu’’. Viņa personība sajaucas ar to cilvēku personībām, ar kurām viņš saskaras. Rezultātā cilvēks paliek apsēsts ar savas, kā viņam šķiet, neizmērojamās mīlestības, objektu. Šādu rīcību baro ilūzija: ‘’Jo tuvāk tev esmu, jo skaidrāk apzinos savu identitāti’’. Cieši piesējis savu ‘’Es’’ otra personībai, atkarīgais zaudē brīvību un spēju eksistēt patstāvīgi.

Jūs gribat no viņa visu un uzreiz

Mums šķiet, ka mūsu intereses objektam sevī jāiemieso viss, ko gaidām no viņa. Uzveļam uz viņa pleciem visu kaudzi ar savām iedomām par ideālu. Tās var būs savstarpēji izslēdzošas lietas: teiksim, mums ir svarīgi, lai mūs saprastu no pusvārda un cienītu mūsu vēlmes, tai pat laikā lai pieņemtu visus svarīgos lēmumus mūsu vietā. Agri vai vēlu radīsies vēlme šāds uzstādījums sarūgtinās un gribēsies realitāti ‘’uzlabot’’.

Jebkurās veselīgās attiecībās ir idealizācijas periods. Bet, kad tas beidzas, mīlestība paliek (ja vien tāda ir bijusi). Skatoties, kā attīstās attiecības, uzticēšanās starp partneriem pieaug, viņi kļūst tuvāki. Tā vietā, lai mēģinātu pārtaisītu partneri, ja viņš kaut kādā mērā neatbilst mūsu priekšstatiem par viņu, mēs viņu pieņemam. Veselīgas un atkarīgas attiecības attīstās pretējos virzienos. Atkarīgās attiecībās mēs noticam, ka galveno darbu izdarīs ‘’maģija’’, ‘’ķīmija’’. Veselīgās mēs pastāvīgi piestrādājam, mācāmies un iepazīstam partneri. Un mūsu mīlestība aug, pārvarot pārbaudījumus.

Gribat, lai viņš piederētu tikai jums

Atkarīgas attiecības ir greizsirdības caurstrāvotas. Tā rodas no nepārliecinātības un reizēm sasniedz klīniskas paranojas apmērus. Atkarīgais pamatīgi izstudē mīļotā darbības sociālajos tīklos, analizē katru viņa vārdu un skatienu, var pat sarīkot izsekošanu. Un tas pie tā, ka otrs pat nenojauš par to un neuztver attiecības nopietni.

Īsta tuvība paredz mierīgu uzticēšanos. Protams, pat labas attiecības nav brīvas no šaubām. Bet cilvēks, kurš uzticas, sākumā tic un tikai pēc tam tur aizdomās. Viņš mierīgi pieņem faktu, ka otrs kontaktējas ar visdažādākajiem cilvēkiem, starp kuriem daži mēdz gadīties arī diezgan pievilcīgi. Ja jums vajadzīga nepārtraukta mīļotā cilvēka kontrole – tā ir pazīme, ka esat iekļuvis atkarības valgos un baidāties tos saraut.

Jums šķiet, ka starp jums ir noslēpumaina saikne

Apkārtējie var uzskatīt, ka jums nav nekā kopīga, ka jūsu attiecības ir vieni vienīgi strīdi un apvainojumi. Bet jūs atsakāties tam ticēt: jums šķiet, ka tieši viņš saprot jūs, kā neviens cits. Tā strādā mūsu zemapziņa. Tā grūž mūs tieši rokās tiem, kuros redzam, savu iedomu par sevi, atspulgu. Ja esat stresā un jūtaties viegli ievainojams, ja zemapziņā jūtat, ka jums nepieciešama palīdzība, jūs sev pievilksiet tādus cilvēkus, kuri jūt to pašu. Jūs neaptversiet bīstamību, jo situācija šķitīs pazīstama. Bet šī sajūta ir mānīga, tādas attiecības tikai baros jūsu vājās vietas un pastiprinās neirotiskās rakstura iezīmes.

Avots: moimozg.ru

Attēls: eatingwisdom.com, tallguides.com