Print pagePDF pageEmail page

melleņu ievārījums - tā pagatavošanaMellenes apēst noteikti ir vieglāk, nekā salasīt. Ja nu nav slinkots un ir vismaz pāris litri svaigu melleņu (nav svarīgi – no meža vai no tirgus), tad ziemas krājumu plauktā noteikti vajadzētu stāvēt arī pāris burciņām melleņu ievārījuma. Ievārījumam labāk izvēlēties meža mellenes, tās ir aromātiskākas un ar izteiktāku garšu,nevis lielogu krūmmellenes.

  • 1,5 kg melleņu
  • 1 kg cukura
  • 1 glāze ūdens

Rezultātā sanāks 4 puslitra burciņas ievārījuma.

Saber ogas (tīras un bez kātiņiem) katlā, pievieno cukuru un pielej ūdeni. Uz vidējas uguns vāra apm.20 min., ik pa brīdim apmaisot. Ievārījuma vārīšanās laikā ne uz brīdi to neatstājiet vienu, kolīdz tas katliņā ceļas uz augšu, tā to vajag apmaisīt.

Karstu sapilda burciņās līdz augšai, aizgriež vāciņus  un ļauj atdzist.

Burciņām uzlīmē vai piesien pašu gatavotas etiķetes.

Uzglabā vēsumā – ledusskapī vai citā vēsā vietā.

Mellenes var dēvēt par brīnumogām tām piemītošo ārstniecisko īpašību dēļ. Mellenes satur daudz vairāk mangāna nekā jebkuras citas ogas, augļi vai dārzeņi. Tajās ir C, B1, B2 vitamīni, karotīns, miecvielas, pektīni, cukurs (5-6%), dažādas vērtīgas organiskās skābes, starp kurām ir citronskābe, ābolskābe, dzintarskābe, benzoskābe, pienskābe, skābeņskābe utt. Mellenes uzlabo redzi, pastiprina redzes asumu un samazina acu nogurumu.  Nepieciešamā dienas deva (neliela bļodiņa ar mellenēm) satur tikai aptuveni 40 kalorijas, bet nodrošina organismu ar lielu daudzumu vitamīnu un minerālvielu, īpaši ar C vitamīnu, kāliju un dzelzi.

Attēls no Ari Helminen