Print pagePDF pageEmail page

mājas vīna gatavošanaMājas ābolu vīnu taisa rudenī: septembrī, oktobrī. Līdz mājas vīna baudīšanai jāgaida apmēram gads, gatavs tas ir ap jūliju, augustu.

Standarta mājas vīns ir silti dzeltenā krāsā. Ja pievieno nedaudz aroniju sulas, tas iegūst sarkanīgu nokrāsu. Var eksperimentēt arī ar citu sulu pievienošanu, tomēr pamatā visam ir ābolu sula.

Ja āboli pieejami bez maksas, tad 5l mājas vīns izmaksās tikai tik, cik pāris kg cukura (sākumā gan jāiegādājas pāris trauki vīna darināšanai, kā arī pudeles un korķi).

Iesākumā ieteicams pamēģināt ar 5l tilpuma trauku.

Šādam tilpumam vajadzēs lielveikala lielo maisu ar āboliem. Vispiemērotākie ir rudens āboli: Antonovka un taml.šķirne.

1. No āboliem izspiež sulu, nosmeļ putas un biezumus. Salej sulu traukā, labāk, ja trauks ir stikla – tad varēs vērot aktivitātes un nosēdumu līmeni.
2. Katliņā ielej pāris glāzes sulas un pieber cukuru.

Vajadzīgais cukura daudzums tiek aprēķināts šādi:

katri 100 gr cukura uz 1l sulas norūgstot dod 5% alkohola.

Attiecīgi, ja mājas vīns gatavojas 5l traukā, tad, pievienojot 1/2 kg cukura iegūst aptuveni 20 grādu stipru vīnu.

Cukuru pievieno katliņā ar sulu un uz nelielas uguns karsējot, izkausē. Pielej lielajā sulas traukā.

Var pievienot arī daudzviet nopērkamo vīna raugu.

3. Trauku piepilda, atstājot brīvu plaukstas lieluma attālumu līdz augšai.

4. Uzliek hidroslēdzi.

Šis ir ļoti nozīmīgs solis: ja gaiss tiks klāt šķidrumam, process nenotiks, kā nākas. To kontrolē, skatoties, vai notiek aktīva burbuļošana – ja jā, tad viss kārtībā.

5. Šādi vīnu notur mēnesi – pusotru. Tad vīnu pārvelk: jāsagatavo līdzvērtīgs trauks, to novieto zemāk par vīna trauku. Izmanto caurulīti –   vienu galu ievieto traukā ar topošo vīnu, otru mazliet pasūc un, kolīdz parādās šķidrums, iebāž tukšajā traukā. Ļauj vīnam tecēt līdz nosēdumu līnijai. Šajā stadijā, nogaršojot, secina, vai nav nepieciešams pievienot vēl cukuru. Ja vēlas saldāku, tad rīkojas tāpat kā sākumā – katliņā izkausē cukuru un pielej vīnam. Atkal jau īpaša uzmanība jāvelta hidroslēdzim.

6. Pēc 2 mēnešiem šo procesu atkārto. Šoreiz vīna trauku vēlams novietot tumšā, vēsā vietā. Ideāli, ja temperatūra nepārsniedz 10-12 grādus. Mājas vīns šajā procesā dzidrinās. Tagad tam jāstāv vēl apm. 5-6 mēnešus.

7. Un beidzot pienācis laiks vīnu iepildīt pudelēs. Izmantojot materiālu, kas filtrē šķidrumu, piemēram, vairākkārtīgi salocītu marli, kā arī trekteri, vīnu salej pudelēs, aizkorķē un uzlīmē etiķetes.

Visas savas darbības, izmantotos resursus un termiņus labāk pašam priekš sevis pierakstīt, tas noderēs nākotnē, uzlabojot un pilnveidojot savas vīndara prasmes.

Laika aprēķins:

1. oktobrī gatavo.

15. decembrī pārlej pirmo reizi.

15. februārī pārlej otro reizi.

Jūlija beigās pilda pudelēs un vasaras beigas nosvin jaukā kompānijā baudot paša darinātu vīnu un izdarot secinājumus nākamajai reizei.

Priekā!