Print pagePDF pageEmail page

Piemērotākais laiks, kad siet Jāņu sieru, ir 21-22 jūnijs. Gan tāpēc, ka tieši tad ir īstais vasaras saulgriežu laiks, gan arī tāpēc, ka Jāņu siers nav no tiem, kas, ilgāk pastāvot, kļūst aizvien labāks un ātrāk to gatavot nav vērts.

Nelielam, aptuveni 1 kg smagam siera ritulim vajadzēs:

  • 3 l piena
  • 1 kg biezpiena – labāk pilnpiena, sveramo, ne paciņās, turklāt tas var arī nebūt pirmā svaiguma. Ideāls ir 4-5 dienas iepriekš pirktais
  • 2 lielas olas
  • 3 ēd.k. skābā krējuma
  • 100 gr sviesta
  • sauja ķimeņu, 3 ēd.k. rupjā sāls, naža gals kurkumas pulvera dzeltenumam

Paliels samitrinātas marles gabals, divi lieli katli, bļodas.

Katlā ielej pienu un karsē līdz brīdim, kad tas tūlīt uzvārīsies. Tad pienā iedrupina biezpienu un, maisot ar koka karoti, karsē, līdz kamēr sūkalas ir gandrīz caurspīdīgas, nevis duļķaini pienainas.

Paralēli tam bļodā sakuļ olu dzeltenumus, krējumu, sāli, ķimenes, sviestu un kurkumas pulveri.

Virs bļodas vai izlietnes piena-biezpiena sajaukumu lej caurdurī un notecina sūkalas.

Atlikumu uzreiz liek jaunā katlā ( izmantojot veco, kuram noteikti no piena būs nelielas piedeguma pēdas, var sabojāt visu siera garšu) un pievieno sakultās olas ar visu pārējo, karsē uz nelielas uguns.

Tagad galvenais nepārtraukti maisīt un nepieļaut piedegšanu. Karsē apm.10 min. Kolīdz siers ”atlec” no katla malām, tas ir gatavs. Ja karsē īsāku laiku, siers būs irdenāks, ja ilgāku – stingrāks.

Caurdurī ieklāj mitro marles gabalu (ja marle nebūs mitra, siers pielips un nebūs atdalāms) un visu katla saturu salej iekšā. Saņem marles pretējos stūrus, stingri nospiež lieko šķidrumu un izveido siera formu – ierasti tā ir apaļa. Liek starp šķīvjiem un uz virsējā vēl slogu – kaut ko smagu.

Kad siers atdzisis, to pārceļ uz ledusskapi.

Gatavs baudīšanai jau pēc pāris stundām.

Priecīgu Līgošanu!

Citās mājās sieru sēja,
Mūsu mājās vien nesēja:
Mūsu mājās slinkas meitas,
Nemāk sieru sataisīt.

Attēli: garsigalatvija.lv, tourpoint.lv