Print pagePDF pageEmail page

Absolūti ikvienam dzīvē pienāk brīdis, kad jāsāk dzīvot patstāvīgi. Atšķiras vien iemesli, kāpēc tas notiek kādam ātrāk, kādam vēlāk, bet brīdī, kad apzinies, ka vari paļauties tikai uz sevi, ir gan savs šarms, gan šaubas. Iemācīties var tikai darot. Ja grib dzīvot patstāvīgi, tad savu dzīvi, vismaz gadu uz priekšu, ir ieteicams saplānot.

Ko un kā meklēt?

Visticamāk, ka sākumā dzīvokli īrēsi. Tā kā īpašnieki īres līgumus visbiežāk noslēdz uz vienu gadu (pēc tam tas tiek pagarināts, ja abas puses tam piekrīt) un ņemot vērā straujo tempu, kurā dzīvojam, tad dzīvesvieta būtu jāizvēlas pēc tieši uz šo brīdi sev visatbilstošākajiem kritērijiem: kur atrodas tava darbavieta, augstskola un taml., jo, ja tavas mājas atradīsies tālu, diendienā tas nozīmētu celties agrāk, izniekot pāris stundas, sēžot transportā, maksājot ceļa izdevumus un vienkārši skatoties laukā pa tramvaja logu.

Piemēram, atverot karti rigaskarte.info, ierakstot tajā adresi, kur pa dienu atradīsies visilgāk, to var izdrukāt, tad apvilkt nosacītu apli (kādu 5-10 kvartālu robežās) un te nu tad būtu ideālā teritorija, kas tev derētu dzīvošanai tieši šajā tavas dzīves periodā.

Iespējams, ka attiecīgais rajons neskaitās lēts, tomēr, ja sasummē patērēto laiku un transporta izmaksas uz un no mājām, tad tas var izrādīties tikai nedaudz dārgāk, nekā dzīvojot pilsētas nomalē.

Nav nekāds noslēpums, ka uz vasaras beigām dzīvokļu īres cenas pieaug un vispār to pieejamība ir ļoti ierobežota, jo pieprasījums pieaug uz studentu rēķina.
Jārēķinās ar to, ka atrast sev piemērotu mājokli prasīs vismaz mēnesi laika.
Var realizēt plānu padzīvot kopā ar draugiem, īrējot lielu dzīvokli, kurā katram ir sava istaba, bet virtuve, vannasistaba un dzīvojamā istaba ir kopēja. Atbilstošas asociācijas rodas, ja esi redzējis kaut vienu seriāla ”Draugi” sēriju vai arī ”Zelta Zivtiņas” reklāmu. Dzīvē tas gan var izrādīties nopietns pārbaudījums draudzībai – otra paradumi pēkšņi var kļūt nepanesami, ēdienkarte vai ikrīta rituāli neizturami. Toties lētāk, jo izmaksas dalās uz dalībnieku skaitu.
Lai ātrāk atrastu mājokli, jāizmanto visas iespējas – radu, draugu, paziņu, kolēģu aptaujas vai sociālie tīkli, kā arī, protams, interneta sludinājumu portāli. Sludinājumu var ievietot pats, jau uzreiz izvēloties rajonu, dzīvokļa komplektāciju, norādot cenu, kuru esi gatavs un spējīgs samaksāt.
Populārākie portāli meklēšanai : ss.lv, zip.lv, reklama.lv. Parasti tajos ir meklēšanas opcija, kurā jāizvēlas rajons, istabu skaits, summas gradācija (no – līdz) un citi parametri.
Ieteiktu izvairīties no tādiem sludinājumiem, kuru autoriem ir vairāk kā divi piedāvātie objekti, jo, visticamāk, tas ir māklera piedāvājums. Šādos gadījumos var nonākt situācijā, kad sākumā tiek prasīta samaksa par informācijas sniegšanu un beigās izrādās, ka dzīvoklis jau ir izīrēts, norādīta neeksistējoša adrese, ievietotās bildes parādās citu dzīvokļu sludinājumos un citi iemesli. Šo jautājumu (esat īpašnieks vai mākleris)var uzdot uzreiz, piezvanot.

Savukārt, ja dzīvokļa sludinājuma ievietotājs ir īpašnieks, tad jārēķinās, ka labi piedāvājumi tiek izķerti pat pāris stundu laikā, ir jābūt gatavam braukt skatīties uzreiz, kolīdz tas ir iespējams.
Šai pirmajai sarunai pa telefonu vajadzētu mazliet sagatavoties (atrodot kādu klusāku vietu sarunai, izslēdzot jebkādus negaidītus trokšņus, sagatavojot pierakstu papīru, rakstāmo).

Jāatceras, ka ikvienam labāku pirmo iespaidu radīs pieklājīgs un atsaucīgs cilvēks, tādu iespaidu jācenšās par sevi radīt jau telefonsarunas laikā.
Jautājumus ieteicams iepriekš uzrakstīt, jo sarunas laikā nespēsi visu atcerēties:
1. Vai dzīvoklis ir Jūsu īpašums (attiecīgi uzreiz pie sevis noskaidrojot, cik likumīgs ir izīrēšanas fakts, diez vai gribētos nonākt situācijā, kad esat samaksājis kādam un nākamajā dienā šajā dzīvoklī ierastos vēl vismaz pāris īrnieku, kuri ir samaksājuši, arī tā gadās)
2. Uz cik ilgu laiku dzīvoklis tiek izīrēts
3. Vai dzīvoklim nav kādi parādi pakalpojumu sniedzējiem
4. Aptuvenās izmaksas ziemas/vasaras sezonās
5. Mēbeļu, sadzīves tehnikas esamība/neesamība
6. Interneta pieejamība
Ja visas saņemtās atbildes šķietami apmierina, vienojaties par apskates laiku. Kā jau iepriekš minēts, vēlams piekrist izīrētāja piedāvātajam, iespējams, otras iespējas var vairs nebūt. Norunājot šo pirmo tikšanos, palūdz, lai īpašnieks sagatavo līdzi pēdējo rēķinu par dzīvokli, tā varēsi noskaidrot iespējamās izmaksas un parādus.

Pirmā apskate

Jau pa ceļam var novērtēt apkārtējo infrastruktūru – veikali, sabiedriskais transports, aizdomīgu bāru/ieskrietuvju esamība, populāri klubi utt.
Zinot, kurā stāvā ir dzīvoklis, var no ārpuses apskatīt māju – iespējams, ka tieši tobrīd kaimiņš aizrautīgi pīpē (un dūmi slaidā lokā ievijas ”tava” dzīvokļa logā, tante baro kaķu koloniju (ja taisies dzīvot pirmajā stāvā, tad pavasaros tas nebūt neliekas smieklīgs iemesls), logam pretī aizaudzis milzīgs, necaurredzams krūms/koks (tam, kurš mīl saulesgaismu un tas, piemēram, ir vienīgais logs istabā, tas agri vai vēlu radīs depresiju), netālu atrodas ātrās palīdzības stacija vai ugunsdzēsēju depo (troksnis, loģiski), pāri ielai bērnudārzs vai skola (atkal troksnis, izņēmums vasara) un vēl visādi sīkumi, kuri ikdienā var traucēt, tāpēc uz šo tikšanos ieteicams doties savlaicīgi, lai bez steigas to visu novērtētu.
Jāpievērš uzmanība pašai ēkai, cik nu vienkāršs cilvēks to spēj novērtēt – vai ārsienās nav milzu plaisas (tas nozīmē siltuma zudumus), kāda ir ārdurvju aizvēršanas/atvēršanas metode (cik pasargāta ir kāpņu telpa no visādiem elementiem), kāpņu telpas tīrība, pastkastītes stāvoklis.
Kāpņu telpā var kādu mirkli vienkārši pastāvēt un paklausīties, ko dzirdi.
Ideāli, ja neko – tas nozīmē, ka arī tevis radītie sadzīves trokšņi vai mūzika neskanēs pa visu māju, bet, ja tu dzirdi, kā kaimiņi šķauda, klepo, strīdas vai lieliski var pat neskatoties dzirdēt rezultātu hokejā, tad ir jāsaprot, ka ar skaņas caurlaidību ir ļoti bēdīgi, un, ja kādam nepatiks tavas aktivitātes, tad pašvaldības policijas apciemojumu pēc īgnas kaimiņtantes izsaukuma vari ilgi negaidīt.
Dodoties apskatīt noskatīto dzīvokli, varbūt vajadzētu kādu paņemt līdzi, kādu, kura viedoklim uzticaties. Jebkurā gadījumā četras acis ir vairāk, nekā divas un varbūt otrs pamana kādu svarīgu lietu vai pievērš tavu uzmanību kaut kam, ko viens pats būtu palaidis garām.
Satiekoties ar īpašnieku, stādies priekšā, nosauc savu vārdu, lai ir skaidrs, ka tieši tu esi potenciālais īrnieks. Par sevi jāatstāj labs pirmais iespaids, jo, ja iedomājamies sevi mainītās lomās, tad arī tu pievērstu nopietnu uzmanību tam cilvēkam, kurš dzīvos tavā mājoklī. Ārzemēs prestižos dzīvojamos īres namos pat notiek ļoti sīka potenciālo īrnieku atlase, ir jāiesniedz pat CV, lai varētu kaut vai tikai pretendēt uz iespēju dzīvot konkrētā namā. Attiecīgi, visi tur dzīvojošie toties var justies droši, jo zina, kāda sabiedrības slāņa cilvēki ir viņa kaimiņi.
Apskatot dzīvokli noskaidro, kas tieši no visa redzamā būs pieejams (televizors, ledusskapis, veļas mazgājamā mašīna, trauki, mēbeles), var gadīties, ka nākamajā reizē vari piedzīvot vilšanos, jo tur esošie priekšmeti ir aizvesti, jo nebija paredzēti atstāt īrnieku lietošanai.
Pārbaudi elektrības slēdžus (vai darbojas), visu sadzīves tehniku (lai nebūtu pārsteigumu), patecini ūdeni, pārliecinies, ka ir karstais ūdens, nolaid podā ūdeni, ieslēdz plīti, pasēdi/atlaidies gultā (ja nu tā ir pārāk cieta/pārāk mīksta, vai vispār sadalās pie mazākās kustības), dari visu (pieklājības robežās), ko parasti ikdienā darītu, jo, ja kaut kas nestrādā, kā nākas, tad pārsvarā īpašnieki atbildību nevēlas uzņemties, sakot, ka līdz tam viss bijis kārtībā un tev nāksies ieguldīt līdzekļus un laiku labošanai.
Ja viss šis pasākums notiek apkures sezonas laikā (oktobris – aprīlis), tad pārbaudi, cik silti ir visi radiatori. Nevajadzētu naivi iedomāties, ka, ja tieši šobrīd mājoklī ir vēss, tas pāries, kolīdz tu tur sāksi dzīvot. Visticamāk, šāda temperatūra tur ir ikdiena.
Noskaidro īpašnieka attieksmi pret mājdzīvniekiem (gadījumā, ja tev tāds ir vai taisies tādu ieviest), vai ir pieejama autostāvvieta, velosipēdu novietne.
Ja brīnumainā kārtā viss apmierina un patīk, tad jāvienojas par īres līgumu – kurš to sastādīs, līguma pielikumā var uzskaitīt dzīvoklī esošās lietas un tehniku, to stāvokli (nolietojumu), atrunāt, kā tiks veikta samaksa par atsevišķiem pakalpojumiem – elektrību, internetu, noskaidrot mājas ieejas durvju kodu, noteikti pierakstīt apsaimniekotāja telefonu (viņam zvanīsi, kad notiks kas neparedzēts), īpašnieka epastu (jebkurā gadījumā ieteicams komunicēt caur epastu, visu saraksti saglabājot, tas noteikti noderēs domstarpību gadījumā), piefiksēt rakstiski visus skaitītāju rādījumus ( t.i. elektrības, ūdens, gāzes) uz līguma noslēgšanas brīdi.
Ieteicams palūgt, lai šo līgumu atsūta tev iepriekš uz epastu, tad varēsi nesteidzoties to izlasīt, parādīt kādam vai pakonsultēties ar kādu zinošāku cilvēku, iespējams, veikt labojumus un saskaņot abām pusēm pieņemamāko variantu.
Gandrīz vienmēr īpašnieks vēlas saņemt īres maksu par pirmo un pēdējo mēnesi (piemēram, īres līgums tiek noslēgts uz vienu gadu 1.jūlijā, tādējādi tu samaksā par jūliju un nākamā gada jūniju).
Tevis paša labā būtu visus maksājumus veikt caur internetbanku, pie šāda nosacījuma var izslēgt gadījumus, kad tiek apstrīdēta vai noliegta saņemtā samaksa.
Ja tiek uzstāts uz samaksu skaidrā naudā, pretī var prasīt jebkādu vienkāršu, bet ar parakstu apliecinātu, kvīti, kurā būtu jānorāda maksātājs (tu), par ko tiek maksāts (īre par tādu mēnesi, kom.pak. par tādu mēnesi), summa, datums un abu pušu paraksti. Nekādā gadījumā nedrīkst naudu vienkārši kādam iedot rokā un cerēt, ka viss būs labi.

Lai veicas!

Attēls: fredenguus.nl