Print pagePDF pageEmail page

Ideja patiks tiem, kuri izbauda garšaugu aromātu, bet kuriem nepatīk, ja tie peld ēdienā.

Vienas šādas garšaugu buntītes izmaksas ir nieka 5 centi, bet to aromātu, kā arī vitamīnus, aukstajos gadalaikos nenopirkt ne par kādu naudu.

Svaigi zaļumi un garšaugi ziemai ekonomiski ir daudz izdevīgāki, nekā gatavas kaltētās garšvielas.

Vasarā tirgū lielas diļļu buntes maksā 50 centus, pētersīļi 35 centus. Pietiks, ja nopērk pa vienam no abiem, tad sanāks vismaz 15 buntītes un vēl pāri paliks.

Jāatbrīvo vieta, kur darboties: ņem pa trīs kātiem no dillēm un pāris no pētersīļiem. Šādi sagatavo tik buntītes, cik sanāk, vai cik vēlas sasaldēt. (Viena buntīte uz vienu zupas katlu)

Ar šķērēm aplīdzina galus un tad sasien.

Garenā trauciņā (der jebkādi tukši iepakojuma trauki) sagulda visas buntītes, nebaidoties tās cieši saspiest. Tad uzliek vāku un liek saldētavā.

Uz vāka var uzlīmēt norādi, kas ir iekšā – piemēram, Zupas Zaļumi.

Rudenī vai ziemā, kad vāra zupu (frikadeļu, pupiņu vai kādu citu), buntīti vienkārši iemet zupas katlā (vēlams pie vārīšanās beigām), visu virtuvi pārņems svaigs un izteikts aromāts. Kad zupa gatava, buntīti vienkārši izceļ ārā.

Savukārt tie, kuriem nav nekādu pretenziju pret zaļumiem, gatavošanas laikā tos piegriež ar šķērēm, tie ir sasaluši un viegli padodas.

Tiek uzskatīts, ka diļļu aromāts veicina apetītes veidošanos, tās ir bagātas ar C vitamīnu.

Savukārt pētersīļi, kas ir vieni no vecākajiem garšaugiem, kurus pazīst un lieto visā pasaulē, veicina atklepošanu, ēstgribu un gremošanu, jo ēteriskā eļļa stimulē kuņģa sekrēciju, kas veicina barības sagremošanu, mazina gāzu uzkrāšanos zarnās, normalizē aknu darbību un novērš spazmas. Uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Pētersīļi paaugstina dzimumaktivitāti, tiem piemīt arī pretaudzēju aktivitāte un tos ieteicams lietot kā piedevu onkoloģisko slimnieku uzturā. Šo augu var uzskatīt kā panaceju gandrīz visu slimību ārstēšanā.

Pētersīļi C vitamīna un kālija daudzuma ziņā ir pirmajā vietā starp dārzeņiem. Zaļajās pētersīļu lapās C vitamīna ir vairāk nekā saknēs un piecas reizes vairāk nekā citronos un apelsīnos. 25 – 30 grami svaigu pētersīļu lapu satur nepieciešamo diennakts C vitamīna un karotīna devu.

 

 

Attēli no continental.com, gardeningknowhow.com